Obecná diskuze k bodovému systému

10.5.2008 19:08

Re: Re: Dotaz

14.12.2010 21:00 vložil Cruchot  IP: 92.43.26.42

Blokové řízení je zkráceným a neformálním řízením o přestupku. Ustanovení § 84 odst. 1 zákona o přestupcích stanoví: "Přestupek lze projednat uložením pokuty v blokovém řízení, jestliže je spolehlivě zjištěn, nestačí domluva a obviněný z přestupku je ochoten pokutu (§ 13 odst. 2) zaplatit.
".
Jednou z podmínek je tedy spolehlivé zjištění přestupku. Podle mého názoru, pokud je k prokázání přestupku užito záznamového zařízení, a je možno z tohoto záznamového zařízení provést zobrazení záznamu o spáchání přestupku (nevím, jaké má policista možnosti zpřístupnit obviněnému záznam o překročení rychlosti na místě samém), má obviněný právo seznámit se důkazním prostředkem, který prokazuje, že se přestupek skutečně stal a že jej spáchal právě obviněný, a to i v případě blokového řízení. Připomeňme, jedno z práv obviněného podle § 73 odst. 2 zákona o přestupcích, a to právo vyjádřit se ke všem důkazům.

Domnívám se, že i v blokovém řízení probíhá dokazování leč velmi neformálně (domnívám se, že i v případě, kdy řidič např. poruší dopravní značku zákaz vjezdu, a policista nebo strážník ji obivněnému ukáže, je již o jakési dokazování, že se na místě skutečně nachází dopravní značka, kterou řidič porušil), a proto je dle mého názoru zde i podmínka, že obviněný je ochoten zaplatit blokovou pokutu.

Reaguj


Re: Re: Re: Dotaz

16.12.2010 07:26 vložil vlastec  IP: 77.104.238.129

Máte pravdu v tom, že přestupek musí být spolehlivě zjištěn. To ovšem neznamená, že musí být spolehlivě podezřelému prokázán. Jink řečeno, pokud Vás naměří na překročení rychlosti, pak mají záznam v záznamovém zařízení radaru. Zastaví Vás, ztotožní jako osobu řidiče a současně i pachatele přestupku. Pokud souhlasíte, vše je spolehlivě zkištěno, důkazní řízení se neprovádí a věc se vyřeší blokem, pokud nelze řešit domluvou.
K té léárničce: Když si v obchodě koupíte balíček kapesníků, taky nemáte jistotu, že jich tam není 8 namísto 10, které tam skutečně mají být. A co se týče "originálního" obalu - viděl jsem koumáky, kteří si na počítači udělali nový obsah lékárničky i s tatem balení, pak jí zavařili do igelitu a byla lékárnička jako nová.
A co se týče práva vyjádřit se ke všem důkazům - ano, to je pravda. Ale ve správním řízení. Jak se například vyjádříte k důkazním prostředkům v příkazním řízení? Jedině tím, že podáte odpor proti příkazu a věc jde do správního řízení.
Bavme se o tom, že pokud někdo jezdí rychle, pak musí nést riziko, že ho naměří a bude muset za své jednání néast odpovědnost. Bohužel specifikem českého národa je vymýšlet, jak se z něčeho vylhat, než říct "ano, udělal jsem hloupost a ponesu odpovědnost".
A když už jsme u radaru, pak je třeba říct, že policista nemá možnost se záznamem v radaru manipulovat. Pokud Vám ukáže fotku, pak je to jeho dobrá vůle, ne povinnost a radar to musí umožňovat.
A pro zvědavé jedna odpověď na závěr - nejsem policista a nikdy jsem nebyl. Mám 22 let řidičské praxe, nemám záznam v kartě řidiče a nikdy jsem neplatil pokutu. Ročně najezdím 30 tisíc kilometrů.

Reaguj


Re: Re: Re: Re: Dotaz

16.12.2010 10:22 vložil Jarda  IP: 78.102.242.151

Mě nejde o to,se vyhýbat trestu,pokud nějaký spáchám.V létě jsem tu psal,že mě chytli na 30km/h na silnici 2tř.práce na silnici,nikde nikdo,a já jel 46km/h.Měl jsem to dle sazby za litr a 2 body.Pořád to nemůžu rozdejchat a to z několika důvodů.Berete mě takhle již za piráta silnic a jsem již pro okolí nebezpečný?Teď když je někde 30km/h bych se rád snažil tak jet,jenže už jsem na to několikrát málem doplatil,když vás nesundá ze silnice osobák,tak vás sundá řidič MHD.Jsem za totálního idiota,když se snažím jet 30km/h.Pořád mě berete jako člověka,co nedodržuje předpisy.Nerad slýchám řeči,že někdo najezdí X km ročně,X let praxe a bez pokuty,že jezdí předpisově.Já taky nejsem žádný nováček,18 let ŘP.Ruku na srdce,jezdí nikdo z vás 30,tam kde je 30.Mluvte spíš o tom,že jste měl štěstí,že tam ty debilové nebyly.Proč policajti neměří na úsecích s velkou nehodovostí??Protože je pro ně snažší si sednout někam,kde projede 100 aut=100 pokut a ještě dostanou od šéfa odměnu za splnění plánu.Zdá se mi,že jim jde spíš o to co nejvíce vydělat,než o bezpečnost na silnicích.A takovýmhle policejním praktikám se nemáme jak bránit.Je to vysloveně buzerace!!!

Reaguj


Re: Re: Re: Re: Re: Dotaz

16.12.2010 11:21 vložil gogol  IP: 88.101.221.203

Máš naprostou pravdu, jako kdybych to řekl já. Policajti jsou aktivní stádo, které čeká jenom na chybu. Mimochodem je spousta řešení přestupku a jedním z nich je i domluva. Tento policiste vůbec nepoužívají. A proč taky? Nehodí se jim to do krámu. Tady se sázejí jen největší možná horní hranice trestu. Co je na tom výchovného? Nic a navíc ty buzeranty máme všichni moc " rádi".

Reaguj


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dotaz

14.6.2013 18:08 vložil Lukáš  IP: 88.101.30.94

S tímto nesouhlasím. Neměl jsem s policisty nikdy žádný problém. Dostal jsem dvě pokuty a dvakrát mi dali napomenutí. Vždy to byli jen drobné přestupky. Záleží, jak člověk s nimi jedná. Když budeme jednat normálně, tak tresty můžou být nižší.
Ale jistě záleží na koho narazíte. Ale to je oboustranné,
Navíc nikdy nevíte, jestli na ně nedohlíží nějaká kontrola. A většina lidí před \\\"šéfem\\\" plní své povinnosti svědomitěji.

Reaguj


Re: Re: Re: Re: Re: Dotaz

5.9.2012 08:51 vložil Franta Zlesa  IP: 85.70.46.248

Taky jezdím 22 let mám najeto něco k miliónu, jezdím hlavně bezpečně tzn . ne přesně podle předpisu ale podle situace, když jedu ve městě a vidím na chodníku děcka jedu třeba dvacítkou ikdyž bych mohl jet povolenou padesátkou, kde vidím že omezení rychlosti je jen buzerační proces a nejsou tam žádné problémy jako přechody, pohyb chodců atd tak klidně jedu 80, ano porušuji jakýsi předpis, ale jak je zajištěno, že když někdo pojede 50 že se nic nestane. Pri řízení je nejdůležitější hlavně dávat bacha a neřídit se jen povolenou rychlostí to je dost málo, prostě se řídit selským rozumem ne jen značkama, asi nebudu mít dobrý pocit když někoho přejedu ikdyž jsem dodržoval rychlost . A to že policajti měří třeba na dálnic když je omezena rychlost třeba na 60 nikde žádný problém pouze jeden volný pruh je vyložená buzerace za účelem vylepšení policejího rozpočtu. A´t se měří tam kde je to opravdu nutné a zajišťuje to bezpečnost chodců a hlavně dětí.

Reaguj


Re: Re: Re: Re: Dotaz

16.12.2010 11:25 vložil Vláďa  IP: 193.165.74.164

Jak tak pozoruji, tak jste reklama na "Vzorného řidiče" a musím říci, že mne doslova irituje ta vaše dokonalost a morální kecy o povinnosti nést důsledky svého chování.Ano, ty důsledky nést musím, ale tak jak to píšete vy, stále to na mne dělá dojem jak reklama na serióznost naší policie.

Reaguj


Re: Re: Re: Re: Re: Dotaz

17.12.2010 12:32 vložil vlastec  IP: 77.104.238.129

Jak jezdím a chovám se v provozu, je můj problém a především moje vizitka. Netvrdím, že Policie je bezchybná. Ale selhání jedince nelze paušalizovat na celou instituci. Taky netvrdím, že všichni řidiči jsou čuňata, protože jsem se setkal s několika, kteří se tak v provozu opravdu chovali. Znám a potkávám i spoustu slušných, kteří pravidla respektují.
Pokud Vás moje příspěvky iritují, nemusíte je číst. A co se týče Policie, oficiálně neexistuje tzv. čárkový systém, kdy se výše osobního ohodnocení policisty odvíjí od oznámených případů. Stejně tak existuje systém, kdy policista musí po službě odevzdat např. 1000,- Kč v udělených pokutách nebo nezaplacených blocích. Nemá to ze své hlavy, ale je nucen jinými hlavami. Tak se nedivme, že pak někomu za "pásy" dají blokově na místě tisícovku, protože jinak celý den nezjistili nic jiného. A osobní chce každý z nich.
Jinak mimo jiné jsem učitelem autoškoly. Tedy ne jedinec postižený přílišným smyslem pro moralitu, pouze a jen člověk, který má úctu a respekt k pravidlům společnosti. Ale některé reakce mně pomalu utvrzují v tom, že na tomhle fóru nemám co dělat.

Reaguj


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dotaz

17.12.2010 15:50 vložil Jarda  IP: 78.102.242.151

"Tak se nedivme, že pak někomu za "pásy" dají blokově na místě tisícovku, protože jinak celý den nezjistili nic jiného. A osobní chce každý z nich."
Tak touhle větou jste pouze potvrdil to,že policajtům nejde vůbec o bezpečnost na silnicích,tam ať se všichni pozabíjí,oni prostě na silnice chodí vydělávat a plnit úkoly nadřízených ve smyslu,"pánové,dneska donesete X tisíc,nebo se nevracejte,a řadový policajti jdou jak stádo ovcí,takový druzí výběrčí daní,a kasírujou a kasírujou bez jakékoli chuti třeba řešit banální přestupek dohodou...atd.A to má podle Vás výchovný efekt,to Vám jako učiteli autoškoly nevadí??Nevadí,protože vy,a teď nemluvím na Vás(aby jste se neurazil) ale obecně učitelé,majitelé autoškol,polygonů atd...na tom díky nedokonalosti bodového systému jen přiživujete.Řidičů,kteří se vybodovaly na kravinách typu,(pásy,světla,lékarníčka) a jiné,to co nemá nic společného s bezpečností silničního provozu je dost,a vy je pak s otevřenou náručí a peněženkou vítáte ve vaších učebnách,a snažíte se je převychovat.
Nedokonalost bodového systému,to není jen z mé hlavy,ale to jsou slova třeba mě uznávaného dopr.experta St.Humla,který toto sám prohlašuje vč.jiných dopr.expertů.Je ale zvláštní,že jsem z jediného vašeho příspěvku neslyšel jedinnou kritiku vůči bod.systému,proč asi?On je totiž dokonalý,ale jen pro určité skupiny či instituce.

Reaguj


Re: Re: Re: Re: Dotaz

16.12.2010 12:28 vložil Cruchot  IP: 80.188.168.178

Domnívám se, že aby byla splněna podmínka "spolehlivého zjištění přestupku", musí být přestupek spolehlivě zjištěn nejen pro správní orgán ale též pro obviněného, tedy oba dva subjekty si musí být jisty, že se přestupek skutečně stal, kdo ho spáchal, jakým způsobem atp. Proto nevidím důvod, proč by policista nebo strážník nemohl na místě své tvrzení o spáchání přestupku, nebrání-li mu v tom objektviní skutečnosti, obviněnému ukázat záznam např. z měření rychlosti.

Musím přiznat, že také nejsem zastáncem zveřejňování různých návodů, jak komplikovat, zdržovat a ztěžovat projednávání přestupků, ale na druhou stranu musím přiznat, že někdy jednání ze strany rozhodujících orgánů není též zcela v pořádku. Pokud strážník obecní policie uloží blokovou pokutu za překročení nejvyšší povolené rychlosti o 1 (slovy jeden) km/h, tak to už je i na mě velice ale velice silná káva.

P. S.

V příkazním řízení se obviněný pochopitelně před vydáním příkazu k důkazním materiálům nevyjádří, neboť příkaz se vydává bez dalšího řízení, pokud má správní orgán za to, že obviněný se přestupku dopustil.

Reaguj


Re: Re: Re: Re: Re: Dotaz

16.12.2010 13:22 vložil Jarda  IP: 78.102.242.151

Jak prosím vás funguje,nebo by mělo fungovat správní žízení.Je to člověk,nebo tým lidí,nejlépe asi dopravních expertů,který každý přestupek rozeberou,vyhodnotí závažnost přestupku a dle toho vyřknou ortel.Nebo je to obyčejný arogantní úředník,navíc od nového roku daleko nasranější (plat -10%),který vidí policejní zápis a řekne,porušil jste předpisy,tak co byste chtěl,zaplatím 2x víc než blokově a pojedu domů.Zohledňuje někdo,jak se ten přestupek stal,kde se stal,zdali někdo někoho ohrožoval...atd.?

Reaguj


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dotaz

16.12.2010 13:46 vložil Cruchot  IP: 92.43.26.42

Přestupky proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích projednává úředník, který je zaměstnancem obecního úřadu obce s rozšířenou působností. Při svém rozhodování je vázán právními předpisy a musí přezkoumat skutkový stav věci. Pochopitelně by úředník měl zhodnotit, za jakých okolností se přestupek stal, k formě zavinění atp. Nepaušalizoval bych, že rozhoduje arogantní úředník. Jako v každé profesi narazíte na rozumné a méně rozumné lidi.

Dojde-li úředník po zhodnocení všech důkazů k závěru, že se přestupek stal, musí obviněnému uložit sankci stanovenou zákonem (povinnost uložit sankci má v drtivé většině případů). Vězte, že i úředníkům (alespoň některým) se sankce v některých případech zdají příliš přísné.

Reaguj


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dotaz

16.12.2010 14:08 vložil Jarda  IP: 78.102.242.151

Asi jste z mých otázek už asi na prášky...:-)Jenže já jsem zvědavej...:-) a já bych do budoucna nerad u policejní hlídky jen krčil rameny,ale rád bych věděl co můžu a co ne.
Uvedu konkrétní případ,na silnici značka s omezením rychlosti,z dodatkovou cedulí "práce na silnici..nebo něco podobného"Ta značka by tam měla být jen v době,kdy se opravdu na silnici pracuje,že,chápu to dobře.Po ukončení práce,by se značka měla zakrýt,nebo odsranit,jenže v 99% se tak na našich silnicích neděje.Na tomto úseku policie nachytá spousta řidičů.Já se ohradím,že s přestupkem nesouhlasím,že omezení nemá význam,když se na silnici nepracuje.Jenže policie si vždy skálopevně stojí za svým,nedodržená rychlost...bla,bla...atd.Půjdu do správního řízení,a teď nastane co,já budu tvrdit,že tam ta značka neměla co dělat,samozřejmě to nedoložím,když nebudu mít svědky.Co se stane?Jak bude o toho případu uředník pokračovat....
Díky za trpělivost..

Reaguj


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dotaz

19.12.2010 21:05 vložil Cruchot  IP: 92.43.26.42

Dobrý den,

zatím je to v pořádku, na prášky to není, ale abych já Vám svou odpovědí nepřitížil :-). Odpověď na Vaši otázku však není totiž vůbec snadná, neboť je třeba vycházet z konkrétní situace a okolností případu (jsem si vědom toho, že toto říká skoro každý, ale je to tak). Záležet bude též na dostupných důkazech. Ze spáchání přestupku (ve Vámi uváděném případě jde o překročení nejvyšší povolené rychlosti v místě označeném dopravní značkou „nejvyšší povolená rychlost“ společně s dopravní značkou "práce") by mohl být řidič teoreticky vyviněn, pokud by bylo prokázáno, že předmětná dopravní značka byla na místě umístěna zcela neopodstatněně. Jednalo by se však pouze o jednu z podmínek. Jednou z dalších podmínek (několika podmínek, které by musel být splněny kumulativně), kterou však zřejmě nebudu schopen v krátkosti přesně vystihnout, je (alespoň podle mého názoru), že si řidič při nerespektování dopravního značení musel být jist nadbytečností dopravního značení na základě objektivních skutečností (např. na základě dlouhodobé znalosti místa atp.) a ne pouze na základě své domněnky, že se nic nestane s následným tvrzením "vidíte, že se přece nic nestalo" – základní otázkou je, zda a do jaké míry je řidič oprávněn si stanovit, zda dopravní značka, kterou se má řídit, je v daném místě opodstatněná či neopodstatněná.

Jakým způsobem povede úředník přestupkové řízení, se mě neptejte, protože těch kombinací může je... Mohu pouze říci, že dokazování ve věci nebude jednoduché. V krajním případě konečné rozhodnutí může zůstat až na příslušném soudu.

Jsem si vědom, že má odpověď v člověku asi vyvolá spoustu dalších otázek (a možná i reakcí zde na fóru), ale je to doopravdy jen nástin. Nejsem schopen v krátkosti odpovědět a vystihnout veškeré možné skutečnosti.

Aby se však řidič, vyhnul problémům, doporučil bych držet se § 4 písm. c) zákona č. 361/2000 Sb., který mimo jiné stanoví, že řidič je povinen řídit se dopravními značkami.

Reaguj


Re: Re: Re: Dotaz

1.6.2019 13:19 vložil Susan Donna  IP: 197.210.55.115

VÍTEJTE V SUSAN DONNA LOAN SERVICE

Nabídka úvěru @ 2% (Pouze závažný dotaz), pokud máte zájem, kontaktujte nás prostřednictvím e-mailu: susanfinanceloanservice@gmail.com pro více informací.

ŽÁDOST O PŮJČKU

Jméno žadatele:__
Věk: _____
Sex:______
COUNTRY: ______
Stav _____
Obsazení _________
Umístění:___________
Potřebná částka ______
Doba trvání: __________
Telefon: _____________

Email: susanfinanceloanservice@gmail.com
Bůh vám žehnej
SUSAN DONNA LOAN SERVICE

Reaguj



Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2024